Vyhlášení 5. kola

5. kolo soutěže

Kdo byl majitelem hradu Veveří v roce 1918?

a)     Mořic Arnold De Forest-Bischoffsheim

b)     Hans Riedl von Riedenstein

c)      Joachym Rombald von Hocinfels

Odpovědi s uvedeným jménem, příjmením, doručovací adresou a telefonním číslem pošlete na adresu: soutezstoleti@nedomysleno.cz

Letošní rok 2018 je zcela unikátní. Hlavním důvodem jeho jedinečnosti je říjnové výročí sta let od založení Československa. Festival Hrady CZ prochází napříč mnoha kouty naší země, kde tato událost zanechala své nesmazatelné stopy. V čase, který tomuto svátku předchází, jsme se rozhodli si společně s vámi prověřit znalosti z oblasti historie a ve spolupráci s agenturou CzechTourism, Ministerstvem pro místní rozvoj ČR a společností Letuška.cz vyhlásit velkou letní znalostní soutěž s názvem SPOLEČNÉ STOLETÍ.

 

V průběhu osmi týdnů se budete setkávat s otázkami, které se váží k jednotlivým zastávkám festivalu. Prověříme, jak jste zdatní ve znalostech a spojitostech roku 1918 a jednotlivých hradů v celé České republice, kam v letošním roce zavítáme. V každém kole vylosujeme ze správných odpovědí pět výherců, kteří získají dvě permanentky na následující část festivalu Hrady CZ, celoroční předplatné deníku MF Dnes a krásné dárky od agentury CzechTourism. Pokud však nevyhrajete v jednom z těchto kol, není třeba se rmoutit. Každá správná odpověď má ještě šanci zabojovat o velké finále. Kdo odpoví správně na všech osm soutěžních otázek (a nestane se výhercem ani v jednom z osmi kol), postupuje do finále. Zde bude ze správných odpovědí vylosován jeden výherce, který získá permanentku na všech osm festivalů Hrady CZ 2019 a letenku dle vlastního výběru od Letuška.cz do kterékoliv z destinací, kam společnost nabízí spojení.

 

Soutěžní otázka pro příslušný týden bude zveřejněna vždy v sobotu večer na webu a Facebooku festivalu Hrady CZ a najdete ji také v tištěném festivalovém programu, který je k dispozici na každé festivalové zastávce. Odpovědi s uvedeným jménem, příjmením, doručovací adresou a telefonním číslem posílejte mailem na adresu soutezstoleti@nedomysleno.cz, a to vždy do středeční půlnoci. Výherci příslušného soutěžního kola pak budou vyhlášeni během čtvrtečního dopoledne.

 

4. kolo soutěže

Který den přijel do nově založené republiky přes hraniční přechod Horní Dvořiště, který se nachází nedaleko hradu Rožmberk, prezident T. G. Masaryk?

a) 19. 12. 1918

b) 20. 12. 1918

c) 21. 12. 1918

 

Správnou odpovědí v tomto kole je: b) 20.12.1918

Výherci 4. kola jsou:

1) Miluše Šafránková, Hodonín 
2) Ladislav Lubojacký, Opava
3) Ilona Šteflová, Šťáhlavy

 

3. kolo soutěže

K jakému účelu sloužil v roce 1918 hrad Švihov?

a) sýpka
b) úschovna korunovačních klenotů
c) letní sídlo prezidenta

 

Správná odpověď je: a) sýpka

Výherci třetího kola jsou:

1. Ladislava Novotná, Pardubice
2. Věra Weberová, Kladno
3. Denisa Jakubcová, Náchod

 

2. kolo soutěže

Která organizace měla v pronájmu roku 1918 hrad Kunětická hora?

  1. Muzejní spolek
  2. Kunětické družstvo
  3. Město Pardubice

 

Správná odpověď je: a) Muzejní spolek

Výherci druhého kola jsou:

1) Veronika Vajdová, Opava 
2) Martin Petrželka, Strakonice
3) Jaroslava Tempírová, Olomouc

 

1. kolo soutěže

Kdo v roce 1918 vlastnil hrad Točník?

a)           Josef Colloredo-Mansfeld

b)           Klub československých turistů

c)           Československá obec sokolská

 

Správná odpověď je: a) Josef Colloredo – Mansfeld.

Výherci prvního kola jsou:

1) Pavlína Gallová
2) Vítečková Marie
3) Lávička Radek

Gratulujeme všem vítězům!